Japoński twórca tokusatsu (filmowych efektów specjalnych) Eiji Tsuburaya znany przede wszystkim z serii o Godzilli urodził się w 1901 roku w Sukagawe pod Fukushimą.

Od dziecka zafascynowany rodzącym się na jego oczach lotnictwem, początkowo konstruuje modele samolotów by w końcu trafić do szkoły lotniczej w Hanedzie. Kilka lat później podejmuje pracę w dziale badań i rozwoju koncernu produkującego zabawki, gdzie z powodzeniem wykorzystuje swoje modelarskie umiejętności.

W wieku osiemnastu lat trafia do kinematografii zostając asystentem operatora w studiu filmowym w Kyoto. Zamiłowanie do nowinek i eksperymentalnych technik filmowych toruje mu ścieżkę przyszłej kariery.

W czasie II Wojny Światowej realizuje filmy propagandowe na tyle wiarygodne, że po przeciwnej stronie Pacyfiku brano je za oryginalne nagrania. Po wojnie zostaje szefem działu efektów specjalnych w wytwórni filmowej Tōhō gdzie we współudziale z reżyserem Ishirō Hondą i producentem Tomoyukim Tanaką powołuje do życia jednego z najsłynniejszych w historii kina potworów.

W zeszłym roku, a w 60-tą rocznicę premiery pierwszej części serii, mieliśmy okazję poznać najnowszą filmową produkcję poświęconą Godzilli, wykreowanej ponad pół wieku temu przez Eiji Tsuburaya. Ciekawe co współcześni fani gatunku Kaijū powiedzieliby na widok pierwowzoru kultowego potwora z 1954 roku ;)

Z okazji 114 rocznicy urodzin Eiji Tsuburaya Google uhonorowało japońskiego filmowca okolicznościowym, interaktywnym Google Doodle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.